AKTUALNOŚCI

Sejm przegłosował zmianę ustawy o OZE

19.06.2018

Sejm uchwalił 07.06.2018 r. nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Po drugim czytaniu w Sejmie w dniu 06.06.2018, zgłoszeniu przez posłów poprawek i długotrwałych obradach, udało się uchwalić rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. W dniu 07.06.2018 za ustawą zagłosowało 430 posłów, dwóch było przeciw, jeden się wstrzymał.

Przed końcowym głosowaniem wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiedział, że rząd wkrótce zacznie prace nad kolejnym pakietem regulacji dla OZE, który miałby wejść w życie do końca roku.

Zmiany, które weszły w zakres nowelizacji obejmują m.in. definicję drewna energetycznego, toryfikatu i biowęgla, o które to została rozszerzona definicja biomasy. Znaczna część zmienionych zapisów dotyczy instalacji wiatrowych, w tym warunków modernizacji istniejących wiatraków (zniesiono warunkowo zakaz modernizacji istniejących turbin wiatrowych, niespełniających warunków tzw. ustawy odległościowej), a także budowy nowych (wydłużono czasu na budowę i uruchomienie elektrowni wiatrowych, które mają ważne pozwolenia na budowę, a nie spełniają wymogów tzw. ustawy odległościowej do połowy 2021 r.). Projekt likwiduje też wątpliwości interpretacyjne co do sposobu opodatkowania wiatraków podatkiem od nieruchomości.

Ustawa została przekazana do Senatu, a planowany termin wejścia ustawy w życie to 1 lipiec 2018 roku.

Niemniej jednak niepokoi wypowiedź wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, ktróry poinformował, że „Realizacja przez Polskę celu 15 proc. energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu do 2020 r. jest zagrożona”. Czy podjęte przez rząd zmiany pozwolą na odrobienie zaległości? Okaże się to w najbliższych miesiącach, jeżeli uda się uruchomić system aukcje jeszcze na ten rok.

Źródło: PAP